اپیوئید ها

اپیوئید (به انگلیسی: Opioid) به مجموعه مواد طبیعی و شیمیایی مسکن شبیه به مرفین یا مواد افیونی گفته می‌شود که در سیناپس به گیرندهای عصبی اپیویید می‌چسبند.

عملکرد همگی آن‌ها در بدن همانند کار انتقال‌دهنده‌های عصبی ضد درد اندورفین‌ها است که از طریق تأثیر بر سلسله اعصاب مرکزی موجب تخفیف احساس درد در بدن می‌شوندانواع متفاوت و متنوعی از مواد می توانند باعث اعتیاد شوند.

آثارسومصرف و ناراحتی های ناشی از قطع مصرف و عوارض مصرف طولانی مدت هر یک از آنها با یکدیگر متفاوت است، در کشورمان شایع ترین مواد مورد مصرف مواد مخدر اپیوئیدی است

اپییوئید ها:

این گروه از نظر طبیعی یا صانعی بودن به دوگروه تقسیم می شوند: طبیعی: تریاک،شیره، پاراگوریک

کلینیک ترک اعتیاد رایحه بهشت
کلینیک ترک اعتیاد رایحه بهشت

صناعی:

مورفین، و اپیوئید های مشابه آن ( متادون، Laam پروپوکسی فن، Daroon )، مپردین و اپیوئیدهای مشابه آن ( پتیدین، آنیلیریدین، دیفنوکسیلات، لوپرامید، آلفاپرودین و دیگر اپیوئیدها نظیر پنتازسین، بوپره نورفین، ( تمجیزک و نام های مشابه تجاری مشابه ) بوترفانل، نالوکسان، نالترکسون،…

نوع دیگر طبقه بندی مواد اپیوئیدی بر حسب آگونیست خالص یا آگونیست نسبی یا آنتاگونیست بودن آنهاست.

در اثر مصرف طولانی مدت اپیوئید ها و افزایش دوز مصرفی، سطح تولید اندورفینها به تدریج کاهش یافته یا قطع می‌شود، و با قطع اپیویید بازگشت به شرایط طبیعی به کندی صورت می‌پذیرد.

تریاک

تریاک شناخته شده ترین و قدیمی ترین ماده مخدر وافیونی است که به صورت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل خاصیت تسکین درد در برخی داردهای مسکن مانند کدئین، داروی تزریقی مورفین از آن استفاده میشود.

تریاک (Opium) از شیره منعقد شده تخمدان نارس گیاه خشخاش  و تیغ زدن کاسبرگ آن به دست می‌آید و ماده‌ای است خمیری به رنگ قهوه‌ای که بر حسب نوع و منطقه پرورش آن، از قهوه‌ای روشن تا تیره وجود دارد.

در حدود بیست نوع آلکالوئید(2) مجزا از تریاک مشتق می شود که معروفترین آنها مرفین(3) است. آلکالوئیدهای نیمه مصنوعی که از مرفین ساخته می شوند، شامل هروئین(4)، کدئین(5) و هیدرومرفین(6) هستند. مواد کاملاً مصنوعی شبه تریاک که در آزمایشگاه ساخته می شوند، شامل مپریدین(7)،متادون(8) و پروپوکسیفن(9) می باشند.

علائم مسمومیت در اثر سوء مصرف تریاک :

 • تغییرات خلقی
 • اختلالات روان تنی
 • خواب آلودگی
 • اختلال در تکلم و اختلال در حافظه
 • از بین رفتن حضور ذهن

اگر فرد به میزان بالایی به مصرف تریاک بپردازد علائمی همچون:

 • عدم پاسخ به تحریک دردناک
 • اغماء
 • تنفس ضعیف
 • سرد شدن بدن
 • کاهش شدید فشار خون
 • شوک و کند شدن ضربان قلب

اشاره کرد. اعتیاد به تریاک تأثیر پا تولوژیک زیادی بر اسپرماتوژنز دارد و می تواند منجر به ناباروری و کم باروری افراد گردد که احتمالاً به دلیل کاهش سطح تستوسترون در اثر مصرف تریاک و بالطبع کاهش فعالیت بیضه ها و ارگانهای جنسی وابسته می باشد.

چهار مدل مختلف از نشانه‌های ترک اپیویید:

۱. آبریزش بینی، اشک چشم، تعرق، لرز، سیخ شدن موی بدن، بزرگتر شدن مردمک چشم، خمیازه، کشش عضلانی، بی قراری، گرسنگی ماده مخدر

Craving .۲ شدت یافتن موارد اول، لرز شدید، تعرق شدید، درد عضلانی، دل پیچه، مشکلات عروقی (تپش قلب و آریتمی)، تهوع، سردرد

۳. شدت یافتن موارد دوم همراه با استفراغ، اسهال، تعرق بسیار شدید، گرفتگی عضلانی دردناک، شکم گرفتگی، تپش قلب، فشار خون بالا، مشکل در سر پا ایستادن

۴. شدت یافتن مراحل سوم، از هوش رفتن خطرناک، از هم گسیختگی عروق همراه با شوک عروقی، از دست رفتن نمک خون

شرایط بسیار خطرناک برای مغز موارد اول تا سوم را می‌توان با مصرف ماده مخدر پایان بخشید ولی در مورد چهارم باید اقدامات خاص پزشکی نیز انجام پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *