توهم زاها

گراس، ماری جوانا، حشیش، چرس، قارچها از جمله مواد مخدری که نامشان کم و بیش برای افراد جامعه آشنا است.این مواد در دسته مواد مخدر توهم زا ی طبیعی به شمار می روند که روزانه مصرف این مواد جوانان زیادی را به کام مرگ کشانده است.

گستردگی این مواد توهم زا در حدی است که مواد تصنعی ساخته شده دراین دسته شامل ده ها ماده توهم زا شام lsd،pcp،mdam ،یا همان اکستازی، کتامین، مسکالین،  ده ها نوع ماده دیگر می باشد.

ناراحتی های فکری و ادراکی در نتیجه مصرف این مواد ایجاد میشود.تحمل نسبت به این داروها بسیار سریع است به طوری که پس از 3تا 4 روز مصرف مداوم پدید می اید و فرد باید مقار دوز مصرف را بالا ببرد.

سریع ترین تاثیر بر روی سیستم عصبی که در نتیحه مصرف توهم زاها ایجاد می شود سبب،افزايش ضربان قلب و دماي بدن ،لرزش ، تعريق ، خشكي دهان ، سر گيجه شده و بتدريج اختلالت ادراكي و توهم شامل مسخ واقعيت و خطاهاي حسي مي شود كه همراه با توهم هاي بينائي و شنوا ئي است . رنگها پر احساس تر و موسيقي پر معني تر شده و با اختلال حس ها به مرحله اي رسيده كه صداها ديده و رنگها شنيده مي شوند.

توهم زا
وایپر

پیامدهای مصرف مواد توهم زا

  • سرخوشی
  • انرژی کاذب
  • حالتی شبیه گذر از عالم طبیعی و ورود به عالم متافیزیک
  • توهم های شنوایی­­­ _بینائی
  • هذیان
  • اختلال در قضاوت- حافظه و هوشیاری

موارد فوق از جمله خطراتی است که در اثر مصرف این مواد با توجه به میزان دوز مصرف فرد را به ورطه نابودی می کشاند.

قرصی با توهمات ترسناک

قرص NDMA نوعی ماده محرک شبیه به قرص اکس است. این ماده توهمات آسیب‌رسان شدید همراه با ترس ایجاد می‌کند. فردی که یک بار که این ماده را مصرف کرده بود در خیابان از تیر چراغ برق بالا رفته بود و می‌گفت گرگ‌ها دنبالم کرده‌اند! برخلاف مواد دیگر که معمولا مصرف‌شان همراه با لذت است این ماده وحشت ایجاد می‌کند. ترک آن نیز با استفاده از روان‌درمانی انجام می‌شود. قارچ جادویی، کتامین و سالویا نیز از دیگر مواد محرکی هستند که داروی خاصی برای ترک آنها وجود ندارد و نیاز به روان‌درمانی دارند.

LSD

اسید یا LSD نیز نوعی ماده محرک مشابه DMT است با این تفاوت که حالت خلسه آن طولانی‌تر است اما عمق اثرش از DMT کمتر است یعنی اوج لذت آن را ندارد. اثرات جانبی آن یعنی حالت نشاط، کم‌خوابی و … تا ۲روز در بدن باقی می‌ماند. اسید از شیشه و آمفتامین‌ها خیلی خطرناک‌تر است و حدودا ۱۰ بار مصرف آن منجر به مرگ می‌شود. این ماده به کل مغز آسیب می‌زند و آب مغز را به شدت خشک می‌کند. فردی که ۱۰بار از آن استفاده می‌کند مثل فردی است که ۵ سال است از بیماری آلزایمر رنج می‌برد. برای ترک این ماده از روان درمانی استفاده می‌شود.

DMT

یکی از جدیدترین مواد توهم‌زا DMT نام دارد که مخفف   Dimethyltryptamine  است. این توهم‌زای طبیعی در جنگل‌های گرمسیری استرالیا و آمریکای جنوبی از صمغ یک درخت خاص گرفته می‌شود. در گذشته بومی‌ها به خصوص در آمازون نوشیدنی این ماده را تهیه می‌کردند و برای ارتباط با ارواح و مراسم مذهبی‌شان آن را می‌نوشیدند.

نشئگی این ماده حداکثر ۱۰دقیقه است و حدودا یک گرم از آن برای ۳۰ نفر کافی است. به گفته افراد مصرف‌کننده با مصرف این ماده تونل زمان باز می‌شود. در واقع فرد در هر حالتی که باشد با مصرف آن به خواب می‌رود و ۱۰ دقیقه بعد بیدار می‌شود منتها تجربیات و تصاویری که در آن مدت می‌بیند کاملا به یادش خواهد ماند. حتی یک سبک هنری جدید به نام DMT Art نیز ایجاد شده است. به این صورت که افراد مصرف‌کننده، تصاویری که در تونل می‌بینند را نقاشی می‌کنند

سالویا

گیاهی جدید که اخیر در شمال کشور کاشت می شود و به نام های (مریم چمنی)، (مریم باکره) نیز شهرت دارد.ماده روانگرد طبیعی بسیار قوی که برای بیهوشی کاربرد دارد.برخلاف روانگردان های دیگر همچون LSD، قارچ، جادویی و … که باعث توهما دیداری و شنیداری می شوند، سالویا علاوه بر توهمات دیداری و شنیداری توهمات و لمسی نیز ایجاد میکند.